MAKÓ VÁROS ÖNKORMÁNYZATA
2011. október 20., csütörtök 20:37

Teret neveznének el Makoveczről
A közelmúltban elhunyt Kossuth-díjas építészről, Makovecz Imréről nagyon sokat kapott Makó közössége. Az elmúlt hetekben számos javaslat érkezett a Városházára arról, hogy hogyan emlékezhetne meg méltóan a város az építőművészről.
A város polgármestere ezeket mérlegelve azt javasolja a   képviselő-testületnek, hogy az épülő fürdő előtti teret nevezzék el   róla. Ha a testület jövő szerdai ülésén támogatja a javaslatot, a   jelenlegi Marczibányi térből Makovecz tér lesz, míg a Hagymaház előtti   névtelen közterületet Marczibányi térré nevezzik át decemberben, a fürdő  átadásakor. A névváltoztatással kapcsolatos dokumentumváltozások az   érintettek számára költségmentesek.
A  Corvin-lánccal is kitüntetett építész szakmai és emberi kapcsolata   végig élénk volt várossal – mondta el Buzás Péter polgármester október   19-i sajtótájékoztatóján. – A művész irodája a Hagymaház mellett   tucatnyi tervet készített a városnak. Feladatot vállalt a gimnázium és   tornacsarnokának a megépítésében, a főtér felújításában és a   Kossuth-szobor áthelyezésében, a Kálvin téri iskolaépület   újjászületésében, az új buszpályaudvar és az újvárosi bölcsőde   megtervezésében, valamint a Csanád vezér téri közhivatalok házának   kialakításában. Ő tervezte a tanuszodát és fürdő előtti zenepavilont.   Legjelentősebb makói munkája a városi fürdőkomplexum megtervezése volt, ennek átadását azonban már nem érhette meg, életének 76. évében   szeptember 27-én elhunyt. A Kós Károly Egyesülés elnöke búcsúztatójában külön is méltatta Makovecz Imre utolsó alkotását. Két, Makóra készült   terve még nem valósult meg, az egyik, a városi könyvtár a jövőben még   létrejöhet – mondta Buzás Péter.
A polgármester hangsúlyozta, a hagyományok védelme is fontos számára,  így a javaslat szerint Marczibányi István neve sem tűnik el Makóról: a  Hagymaház előtti, ma névtelen tér lesz Marczibányi tér. Marczibányi   István egyébként 1752. július 25-én született Makón. „A magyar kultúra   mecénása” tehetős emberként lelkesen támogatta az író-nyelvújító   Kazinczy Ferencet, Révai Miklóst, Virág Benedeket.
A polgármester és a város főépítésze, Novák István azt is javasolja, hogy a makói Makovecz-épületek kerüljenek helyi építészeti védelem alá. A  főépítész elmondta, szakmájának legjelentősebb élő teoretikusa,   Jonathan Glancy összefoglaló könyvében egyetlen magyar építész szerepel,  Makovecz Imre. Munkái, így makói épületei is a nemzet építészeti   történelmének részei. A Makovecz-épületek helyi értékvédelmi rendeletbe foglalása egyben a későbbiekben elképzelhető műemléki védelem   előkészítése is – mondta el Novák István.
Forrás: Önkormányzati sajtószolgálat

MTI nonprofit Zrt. 2009  © Minden jog fenntartva.