Magyar Önkormányzatok Szövetsége (MÖSZ)
2012. január 19., csütörtök 14:26

A MÖSZ Közleménye a Régiók Bizottsága sajtóközleményével kapcsolatosan
KÖZLEMÉNY 
Dr. Gémesi György, Gödöllő Város polgármestere, a Magyar Önkormányzatok Szövetségének elnöke, a Régiók Bizottságának tagja sajnálattal állapítja meg, hogy a Régiók Bizottsága, amely az Európai Unió önkormányzati érdekeket érvényesítő, tömörítő hivatalos szerve, szintén  aggályát fejezi ki az idén január 1-jével  hatályba lépett Alaptörvénnyel és az abban foglalt, önkormányzatokat érintő rendelkezésekkel kapcsolatosan.
A Magyar Önkormányzatok Szövetsége az elmúlt időszakban több alkalommal és több fórumon is felhívta a kormány és a törvényalkotók figyelmét arra, hogy a ma már elfogadott Alaptörvény, illetve a hozzá kapcsolódó Önkormányzati törvény szembe megy számos európai uniós normával, aminek egyik eredménye az Ötv-ben is megjelenő erős centralizáció. 
Az elmúlt években az önkormányzati fejlesztések legnagyobb forrásaként szolgáló EU Kohéziós Alap befagyasztása a települések fejlesztéseinek teljes leállását eredményezné.
A MÖSZ továbbra is fontosank tartja az Alaptörvény és az Ötv módosítását a Régiók Bizottsága által kiemelt fő pontokban annak érdekében, hogy az állam és az önkrományzatok közötti feladat, hatáskör, finanszírozás és vagyoni egyensúly helyreálljon. Ehhez a MÖSZ bármikor kész konzultálni és  szakmai segítséget nyújtani.
A Régiók Bizottsága tagjaként Gémesi György mindent elkövet, hogy  Magyarország megítéslése pozitív irányba változzon.
2012-01-19

A sajtóközlemény nem hivatalos, de szakértő általi fordítása:

Sajtóközlemény a Régiók Bizottsága részéről. 
Magyarország: Az EU Régiók Bizottsága komoly aggodalmát fejezi ki a magyar helyi demokráciáért. 
Az Európai Bizottság tegnapi közleménye alapján, megindítva a kötelezettségszegési eljárást a Magyar Kormány ellen, komoly aggodalmát fejezve ki az EU-joggal ellentétes új magyar Alkotmány miatt, a Régiók Bizottságának elnöke, Mercedes Bresso - a CoR négy politikai csoportja vezetőjének egyetértésével fejezi ki komoly aggodalmát a magyar helyi demokráciáért.
Az új magyar Alkotmány, amely 2012. január 1-jén lépett hatályba, az Európai Bizottság által hangsúlyozott más problémák között komolyan korlátozza a helyi önkormányzatok autonómiáját, amit mind az Európa Tanács Helyi Önkormányzati Chartája, mind pedig az EU Lisszaboni Szerződésének 4. cikke alapként ír elő.
Az új alkotmány értelmében a választott helyi önkormányzati képviselő-testületet a nemzeti Parlament feloszlathatja az alkotmány megsértésére hivatkozva az Alkotmánybíróság kötelező erejű határozata nélkül is. Mindazonáltal, az új alkotmány előírásai korlátozzák a helyi önkormányzat azon jogát is, hogy függetlenül gazdálkodjon a helyi önkormányzati vagyon/tulajdon felett, és hogy lehetőséget ad arra az alkotmány, hogy „államosítsa” az önkormányzati vagyont.
A Régiók Bizottsága osztja azokat az aggályokat, amelyeket a Velencei Bizottság 2011 júniusában megfogalmazott a sarkalatos törvények tervezetei kapcsán. 
A Régiók Bizottsága politikai csoportjainak vezetői hangsúlyozzák aggodalmukat az iránt is, hogy a helyi önkormányzatok nem csak politikai szempontból járhatnak nagyon rosszul, hanem amiatt is, hogy az ország nem tud eleget tenni a megerősített stabilitási paktumban foglalt költségvetési hiány csökkentési kötelezettségének, és az Olli Rehn biztos által megfogalmazott állásfoglalással összefüggésben, amely előirányozza az EU Kohéziós Alap forrásainak Magyarország számára történő befagyasztását. 
„Ha a helyi demokrácia alapvető alapelvei veszélyben vannak, akkor az EU-nak, amely egy értékközösség, regálnia szükséges. Felhívom a magyar hatóságokat (érdekelt érintetteket), hogy valós és konstruktív párbeszédet folytassanak ezen kérdéskörök mihamarabbi rendezése érdekében”.  A CoR-elnök ezúton aláhúzza/hangsúlyozza, hogy minden EU-intézménynek ilyen helyzetben felelőssége van abban, hogy megvédje/megőrizze az európai értékeket."
Forrás: Önkormányzati sajtószolgálat

MTI nonprofit Zrt. 2009  © Minden jog fenntartva.