BUDAÖRS VÁROS ÖNKORMÁNYZATA
2012. február 28., kedd 13:32

Tájékoztatás a vadkárról
Budaörs Város Önkormányzatának Jegyzője a vadkárok, valamint vad által okozott károk megelőzése és minősítése érdekében az alábbiakban tájékoztatja a Tisztelt lakosságot.


Az 1996. évi LV. törvény a vad védelméről, a vadgazdálkodásról, valamint a vadászatról - rendelkezései értelmében


Vadkár:
A gímszarvas, a dámszarvas, az őz, a vaddisznó, valamint a muflon által a mezőgazdaságban és az erdőgazdálkodásban, továbbá az őz, a mezei nyúl és a fácán által a szőlőben, a gyümölcsösben, a szántóföldön, az erdősítésben, valamint a csemetekertben okozott kár.


Vad által okozott kár:
A vad által a mezőgazdálkodáson és erdőgazdálkodáson kívül másnak okozott kár. (pl. kerítésrongálás, virághagymák kitúrása, stb.)


Mind a vadkár, mind a vad által okozott kár megtérítése a vadászatra jogosult, azaz a Pilisi Parkerdő Zrt. kötelezettsége, ezért a kárt minden esetben először ott kell jelezni. (1021 Budapest, Budakeszi út 91. telefon: 06-1-391-0540, telefax: 06-1-391-0550 )


Amennyiben a kár összegében a károsultnak és a vadászatra jogosultnak nem sikerül megegyeznie, úgy a teendők az alábbiak.

Vad által okozott kér esetében:
A vad által a mezőgazdálkodáson és erdőgazdálkodáson kívül másnak okozott kár értékének megtérítését a Polgári Törvénykönyvnek a fokozott veszéllyel járó tevékenységre vonatkozó szabályai szerint lehet érvényesíteni, azaz a károsult közvetlenül a bírósághoz fordulhat.


Vadkár esetében:
Amennyiben a károsult kárigényét jelezte a Pilisi Parkerdő Zrt. felé, melyet a kár bekövetkezésétől - folyamatos kártétel esetén az utolsó kártételtől - számított harminc napon belül tehet meg-, és a felek között a kár közlésétől számítva nyolc napon belül nem jön létre egyezség, úgy a károsult a jegyzőtől nyolc napon belül kérheti a károsult és a Pilisi Parkerdő Zrt. közötti egyezség létrehozására irányuló eljárás lefolytatását. Az eljárás során a jegyző a kárérték megállapítására, - díjának a károsult által megelőlegezését követően - szakértőt rendel ki.


A szakértő által készített kárbecslési jegyzőkönyvben foglaltak alapján a jegyző egyezség létrehozását kísérli meg, és ha az nem vezet eredményre, úgy a károsult kárigényét polgári peres eljárás során a bíróságon érvényesítheti.


Tájékoztatjuk továbbá a lakosságot, hogy a 79/2004. (v.4) FVM rendelet 82.§ (3) bekezdésének értelmében mezőgazdasági vadkárt az alábbi időszakokban lehet bejelenteni, illetve kártérítést igényelni:


- őszi gabona                           - október 1- augusztus 15.
- tavaszi gabona                       - április 1- augusztus 1.
- kukorica                               - április 15- november 30.
- burgonya                               - április 15- október 15.
- napraforgó, szója                  - április 15- szeptember 30.
- borsó                                    - március 1- augusztus 30.
- szőlő, gyümölcsös (1 hektárt meghaladó területen) – egész évben


Hogyan előzhető meg a vadkár lakott területen?
Az erdők természetes alkotóelemei a vadon élő állatok, közöttük vadászható és védett fajok, valamint kártevők is előfordulnak.

További tájékoztatás a csatolt weboldalon.


Dr. Bocsi  István s.k.
Budaörs Város Jegyzője

Forrás: Önkormányzati sajtószolgálat

MTI nonprofit Zrt. 2009  © Minden jog fenntartva.