BUDAPEST FŐVÁROS XXI. Kerület - Csepel Önkormányzata
2012. május 9., szerda 09:18

Januártól szigorúbbak a szabályok: Lehet-e virág a folyosón?
Az újonnan elfogadott, meglehetősen szigorú Országos Tűzvédelmi Szabályzat (OTSZ) és katasztrófavédelmi szabályozás életbe lépése után néhány társasházban azonnal összehívták a tulajdonosok közgyűlését. Ennek oka, hogy tűz esetén minden társasházban biztosítani kell a szabad menekülő útvonalat. A részleteknek jártunk utána.
 
Mint ismeretes, a legtöbb társasházban a folyosókon, a lépcsőfordulókban, általában dísznövények, virágosládák sora található: saját kert hiányában itt kertészkednek a lakók. A januártól életbe lépett rendelet szerint a társasházi közlekedőkön, folyosókon az éghető tárgyak engedély nélküli tárolásáért 60 ezertől 500 ezer forintig terjedő pénzbírságot szabhatnak ki a katasztrófavédelem ellenőrei. (Éghető tárgynak illetve akadálynak tekinthetők a közlekedőkön elhelyezett szekrények, hűtők, nagyméretű virágok, lábtörlők is…)
 
Ha az I. fokú tűzvédelmi hatósággal történt egyeztetés nélkül a közlekedőn, a folyosón éghető dekorációkat, szőnyegeket, falikárpitokat, továbbá egyéb éghető anyagokat helyezünk el úgy, hogy azok az érintett fal- vagy a padló felületének 15 százalékánál nagyobb területet borítanak, az akár egymillió forintos bírságot is jelenthet.
 
„Tűzrendészeti ellenőrzéseken eddig is átestek a lakóházak az éves ellenőrzési rend alapján, viszont a szabályozás nem volt ennyire szigorú és nem szólt a büntetési tételekről. Ezt a hiányt pótolta a tavaly őszi, 2012 januárjától hatályos rendelet”– mondta el a Csepeli Hírmondó megkeresésére Juhász Attila tűzoltó alezredes, a dél-budai kirendeltség vezetője.
Az alezredes azt javasolja a társasházaknak, foglalkozzanak ezzel a kérdéssel a lakóépületre vonatkozó tűzvédelmi szabályzatban, hiszen a hatóság a társasházat bírságolja meg, nem az egyes lakókat. Tehát mindenkinek érdeke a megegyezés és a szabályok betartása. Elmondta: a katasztrófavédelmi kirendeltségek hatósági osztálya minden esetben előzetes értesítést küld az ellenőrzés időpontjáról a közös képviselőmek.
 
Arra a kérdésre, hogy a felszerelt rácsok szabályellenesek-e, a következő választ kaptuk: „Lakásunk bejárati ajtaját ráccsal lezárni nem ellentétes a tűzvédelmi előírásokkal, a közlekedők menekülési útvonalán rácsot elhelyezni viszont csak a területileg illetékes tűzvédelmi hatóság engedélyével lehet (Ez Csepel esetében a XI. kerületben, a Tas vezér utca 9. szám alatt található.) Ami az általános előírást illeti: az Országos Tűzvédelmi Szabályzatról szóló rendelet úgy fogalmaz, hogy „nem lehet leszűkíteni a tervezés során a szakértők által meghatározott minimális szélességet, vagyis amennyi a biztonságos meneküléshez kell”. A minimális szélesség függ az adott épületben lakók számától, az épület szerkezetétől, és az úgynevezett átbocsátó képességtől”- tette hozzá Juhász Attila.
 

Akkor lehet rácsos ajtót elhelyezni, ha:
a rácsos ajtóval lezárt területen nincs tűzvédelmi biztonsági berendezés, ezek indító, nyitó szerkezetei, valamint a közműelzárók főkapcsolói. (fali tűzcsap, hő- és füstelvezető ablak, mentésre szolgáló ablak, hő- és füstelvezető nyitó szerkezete, villamos főkapcsoló stb.);

a rács által elzárt közlekedőn nem található kézzel nyitható füstelvezető nyílászáró, vagy annak távnyitóját a ráccsal elzárt területen kívül, bárki által hozzáférhetően helyezték el;
a rács – nyitásiránya, mérete alapján – nyitott állapotban nem akadályozza a menekülést (pl. nem nyílik rá lépcsőre, nem szűkíti le azt);

a ráccsal elzárt menekülési útvonalat igénybevevő lakók rendelkeznek a rácsos ajtót nyitó kulccsal;

a rács által elzárt területen a tárolással, tárgyak és anyagok elhelyezésével kapcsolatos tűzvédelmi követelmények teljesülnek.
 
További információk a www.kataszttrofavedelem.hu  oldalon találhatók.
 
Kitzinger Adrienn (Csepeli Hírmondó)
A fotó illusztráció.
Forrás: Önkormányzati sajtószolgálat

MTI nonprofit Zrt. 2009  © Minden jog fenntartva.