ESZTERGOM MEGYEI JOGÚ VÁROS ÖNKORMÁNYZATA
2009. október 2., péntek 17:26

Esztergom elutasítja a Mohi (Mohivce) atomerőmű bővítését - 1. rész
Esztergom és a térség településeinek lakói továbbra sem támogatják a Mohi (Mohivce) atomerőmű bővítését, és arra kérik a Duna két partján élő állampolgárokat, hogy tiltakozásuknak adjanak hangot a 2009. október 12-én, hétfőn megtartandó nyílvános fórumon, amelyre az esztergomi Technika Házában kerül sor (2500 Esztergom, Imaház utca 2/a).
A nyilvános fórumot a Környezetvédelmi Minisztérium Mohi Atomerőmű környezeti hatásvizsgálati eljárásának részeként tartják meg.
Az előzményhez tartozik, hogy a szlovák Környezetvédelmi Minisztérium értesítése szerint a Mochovce (Mohi) területén üzemelő atomerőmű 2x440MW teljesítményű 3-as és 4-es blokkok építésének környezeti hatásvizsgálati eljárása Szlovákiában 2009. augusztustól a környezeti hatástanulmány értékelésével folytatódik. Magyarország az Espoo-i egyezmény értelmében hatásviselőként kérte részvételét az eljárásban.
Meggyes Tamás, Esztergom fideszes polgármestere már 2009. május 6-án levélben kereste meg Szabó Imrét, a Környezetvédelmi és Vízgazdálkodási Minisztérium első emberét, és ismertette az esztergomi önkormányzat  álláspontját a mohi atomerőmű-építésével, annak környezeti hatásvizsgálatával kapcsolatosan.
Meggyes Tamás májusi levelében jelezte, hogy Esztergom négy, Mohival kapcsolatos problémára koncentrál, amikor a környezetvédelmi tárca fellépését kéri, pontosabban azt, hogy a KVVM éljen a beavatkozás lehetőségével.
A polgármester emlékeztetett arra, hogy általános társadalmi elutasítás övezi az atomerőmű-építéseket és azok működését 
- A Duna-térség egészen Győrig már ma is lakó- és ipari övezetek szinte egybefüggő agglomerációját jelenti, jelentős környezeti terhelésnek - por-, károsanyag-, szén-dioxid- és -monoxid-szennyezésnek, különféle gázoknak – vannak kitéve az itt élők. Egy ilyen területen egy hatalmas baleseti kockázattal járó atomerőmű újabb terhelést jelentene, az itt élők biztonságérzetét, életminőségét rontaná. Az Esztergomtól nem messze tervezett atomerőmű társadalmi elutasítása városunkban igen magas – fogalmazott Esztergom fideszes polgármestere.
Meggyes Tamás indoklásában hangoztatta, hogy a Vág-mentén, Esztergomtól mintegy 60 kilométerre tervezett erőmű meghibásodása esetén fellépő szennyeződés radioaktív pora, gázai az uralkodó szélirány miatt Esztergomot és a környező településeket, a Duna mindkét partjára kiterjedő, összesen 102 települést és mintegy 200 000 embert magában foglaló Ister-Granum Eurorégió központi területét érnék el legelőször.
- Esztergom és a régió területének egy része a mohi létesítmény felől fújó uralkodó észak-északnyugati szélirányban fekszik, ugyanígy Komárom, Budapest is, Mohi ennek az iránynak a tengelyében helyezkedik el. Egy baleset esetén elszabaduló gáznemű és porszennyeződés elsősorban környékünket érnék, várható koncentrációjuk – így a bekövetkező radioaktív és mérgezéses ártalmaik – itt lenne a legnagyobb. Ezen anyagok levegőből történő kihullása és kimosódása is itt várható, hosszútávra szennyezve a beépített területeket, a nehezen mentesíthető erdőségeket és a mezőgazdasági parcellákat. Ezek szennyezése további másodlagos és harmadlagos szennyezési forrássá tenné a mezőgazdasági termékeket, a növényeket, a takarmányt és állati termékeket. Szennyeződnének a felszíni és a felszín alatti vizek is, természetesen az abban élő szervezetekkel, például az élelmiszerként fogyasztott halakkal együtt. Emellett a környék Vág-, Duna-, Garam-, Ipoly- és más folyóin, folyópartjain, tavain egészségügyi kockázattá válik a fürdőzés, a hajózás – állt Meggyes Tamás levelében.

Forrás: Önkormányzati sajtószolgálat

MTI nonprofit Zrt. 2009  © Minden jog fenntartva.