PEST VÁRMEGYEI ÖNKORMÁNYZAT
2010. február 19., péntek 10:06

Felhívás
Az elmúlt hetekben lehullott nagyobb mennyiségű csapadék, és a napokban megkezdődött felmelegedés miatt , a Pest Megyei Védelmi Bizottság a következő felhívást teszi közzé Pest megye árvíz által veszélyeztetett településeinek polgármestereihez.


FELHÍVÁS

Pest megye árvíz által veszélyeztetett településeinek polgármestereihez


Tisztelt Polgármester Úrhölgy/Úr!


            Az Országos Vízjelző Szolgálat tájékoztatója szerint a Duna vízgyűjtő területén lehullott hóban tárolt vízkészlet értéke kis mértékben meghaladja a sokéves átlagot, ezért nagyobb mennyiségű csapadék nélkül is számíthatunk a hóolvadásból származó, árvízvédelmi szinteket megközelítő vízszintemelkedésre. Az árhullám, a tavasz folyamán Pest megye vízparti településeit is veszélyeztetheti.


A belvízveszélyes, síkvidéki területeken az őszi hónapok átlagosnál csapadékosabb időjárása, valamint az azóta lehullott hó következtében a talajvízszintek megemelkedtek, a jelenleg fagyott talaj vízelnyelő képessége korlátozott. A talajfagy felengedése, a hó elolvadása és esetleges további csapadék hatására a belvízzel elöntött területek nagyságának növekedésére lehet számítani.
                A lakossági, önkormányzati és az állami tulajdonban esetleg bekövetkező károk megelőzése és a belterületi elöntések elkerülése érdekében felhívom a Tisztelt Polgármesterek figyelmét, hogy kezdjék meg a felkészülést a védekezésre.
 Ennek érdekében kérem, hogy vegyék fel a kapcsolatot a Helyi Védelmi Bizottság Elnökével, a Közép-Duna-Völgyi Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság illetékes szakaszmérnökségével, a Pest Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság polgári védelmi kirendeltség- vagy irodavezetőjével.


A műszaki és a vízügyi szakemberek segítségével pontosítsák a település vízkár-elhárítási tervét, a veszélyeztetett ingatlanok, infrastruktúra állapotát. Mérjék fel az önkormányzati kezelésű védműveket, végezzék el a vízelvezető csatornák, árkok, átereszek tisztítását.

A polgári védelmi szakemberek segítségével pontosítsák a településük kitelepítési és befogadási tervét. Működjenek együtt a szomszédos településekkel a kitelepítés, a befogadás, a gépek és eszközök biztosítása érdekében. Tekintsék át a települési és a munkahelyi polgári védelmi szervezetek készenlétét, mérjék fel és szervezzék meg, a védekezésbe bevonható helyi erőket, gépi eszközöket, a védekezési munkában résztvevők ellátását, pihentetését. Tervezzék meg a rászoruló lakosság ideiglenes ellátását, járványveszély esetén a megelőző orvosi ellenőrzést, illetve az elöntött területek fertőtlenítését.


Törekedjenek a védekezési anyagok tartalékolására. Lehetőségeik függvényében képezzenek céltartalékot a váratlan kiadások finanszírozására. Készítsék elő a védekezési munkák, beavatkozások elszámolására szolgáló okmányokat, munkanaplókat. Az esetleges védekezés során felmerülő költségeket, hitelt érdemlően tartsák nyilván. Az elöntéssel fenyegetett utak lezárása esetén jelöljenek ki kerülő utakat a Magyar Közút Kht. Regionális Igazgatóságával együttműködve.


Végezetül felhívom szíves figyelmüket arra, hogy a megfelelő szervezés, az emberi és anyagi erőforrások hatékony kihasználása, a legbiztosabb védekezés.


Budapest, 2010. február 22.


dr. Szűcs Lajos
s. k.

Forrás: Önkormányzati sajtószolgálat

MTI nonprofit Zrt. 2009  © Minden jog fenntartva.