HAJDÚNÁNÁS VÁROS ÖNKORMÁNYZATA
2015. március 17., kedd 13:00

1848/49 hőseire emlékeztünk március 15-én
Idén a Kossuth Lajosnak emléket állító szobornál kezdődött a március 15-i ünnepség. Ezt követően lovas huszárok kíséretében vonult át a megemlékező közönség a Petőfi-szoborhoz. Az ünnepi beszéd, műsor és szavalatokat követően a pályázatokon, versenyeken eredményesen szerepelt diákok jutalmazásával ért véget a program a Művelődési Központ színháztermében.
Városunkban több éve hagyomány, hogy nemzeti ünnepünkön felelevenítjük a forradalom szellemét, 48-as dalokkal, beszédekkel, viseletbe öltözött fiatalok forgatagával.

Idén a forradalom kitörésének 167. évfordulóján Kossuth Lajos szobránál vette kezdetét az ünnepség, ahol a Bocskai István Általános Iskola és Amatőr Művészeti Iskola néptáncosainak és a Hajdú Bokréta Hagyományőrző Egyesületnek köszönhetően a közönség betekintést nyerhetett a múlt életképeinek megelevenítésébe. Az ünnepi műsort követően Kossuth Lajos szobránál, városunk első köztéri emlékművénél helyezték el a megemlékezők a kegyelet virágait.

A helyi huszárok és a Bürkös zenekar kíséretében a résztvevők a Petőfi-szoborhoz vonultak, ahol Tóth Imre, önkormányzati képviselő, a Bocskai István Általános Iskola és Amatőr Művészeti Iskola igazgatója emlékezett vissza a 167 évvel ezelőtti eseményekre.
Képviselő úr beszédében kiemelte az 1848-49-es szabadságharc jelentőségét, kevésbé ismert szereplőit, eredményeit. „A szabadságharcot nemcsak azok az elődeink vívták, akiket név szerint is ismerünk. A szabadságot az alkotni képes, a közös célokért tenni tudó és tenni akaró egyénekből álló tömegek teremtették meg. A polgári forradalom lehetőségét az emberek összefogása vívta ki. Nemzet összetartozásának tudata 1848 óta a leggazdagabb erkölcsi, szellemi és érzelmi örökségünk.”
Képviselő úr párhuzamot vont az 1848/49-es forradalmárok és a ma hősei között - A múlt hősei a szabadságért vívták csatáikat, a jelen hősei többek között azok, akik gyermekeket nevelnek, a bajbajutottakon segítenek, a hazájukban kamatoztatják tudásukat, s azok, akik szabadidejük feláldozásával segítik a határon túli magyarokat.
„Mi felelősségünk az, hogy megőrizzük elődeink által kivívott szabadságunkat, hogy hazánk értékeit megtartva és gyarapítva adhassuk át gyermekeink számára.” – mondta Tóth Imre.

A Szózat eléneklése után az ünnepi program a művelődési központban folytatódott, ahol a pályázatokon, versenyeken eredményesen szereplő diákokat jutalmazták. A megyei, területi, országos valamint nemzetközi megmérettetéseken szereplő hajdúnánási diákok Szólláth Tibor, Hajdúnánás város polgármesterétől vehették át a jutalmakat, elismeréseket, akiknek ezúton is gratulálunk az elért eredményeikhez.

„A mi Március 15-énk!” címmel a megemlékezés zárásaként délután 15 órától a Hősök tiszteletére városunk is az országos kezdeményezéshez csatlakozva több száz településsel együtt, egy időben szavalta el a Nemzeti dalt a Bocskai Filmszínház előtt.

13 csatolt kép 41012139876115321
Forrás: Önkormányzati sajtószolgálat

MTI nonprofit Zrt. 2009  © Minden jog fenntartva.