CIGÁND VÁROS ÖNKORMÁNYZATA
2015. október 30., péntek 09:45

„Múzeumok párbeszéde”
„HUSK/1101 - MAGYARORSZÁG- SZLOVÁKIA HATÁRON ÁTNYÚLÓ EGYÜTTMŰKÖDÉSI PROGRAM 2007-2013”
 
Cigánd Város Önkormányzata először 2011-ben vette fel a kapcsolatot a királyhelmeci Mailáth József Regionális Múzeummal és Királyhelmec Város Önkormányzatával, melynek keretében megfogalmazódott egy közös projekt gondolata.
 
A közös tájegység, a közös nyelv, az egy nemzethez tartozás, a Trianon okozta sokk, amely kettészakította az egykori egységes Bodrogközt, a közös múlt tálcán kínálta a lehetőséget, amelyhez az EU-s határon átnyúló együttműködési program finanszírozási kerete adta a végső lökést.
 
Ugyanakkor a jelenben eddig nem volt jellemző vidékünkre a tényleges együttműködés - a határátkelő utak kivételével - sajnos az egykor testvéri kapcsolatban lévő településeinkből kihalt, illetve kiirtották a tényleges kapcsolatokat.
 
Nem titkoltan reménykedtünk abban, hogy projektünk zászlóshajóként fog ebben térségükben jeleskedni!
 
A projekt kidolgozása egy mindössze néhány fős gárda szellemi munkájának az eredménye, amely azóta kinyílt, kiteljesedett megannyi közreműködővel.
 
A történelmi gyökerek tehát tényleges táptalajként szolgáltak és ennek eredményeként született meg a sokat mondó „Múzeumok Párbeszéde” projekt, és került benyújtásra 2011. végén maga a pályázat, amely először tartaléklistára került…
 
A támogató határozatot végül - térségünk országgyűlési képviselőjének hathatós segítségével - 2013.- tavaszán kaptuk kézhez és nyomban el is kezdődtek a kivitelezési munkálatok. Az építési kivitelezést a cigándi Balép-Invest Kft. végezte, míg a kiállítás átdolgozása, újratervezése, megvalósítása a csatolt anyagban megtalálható cégekhez kapcsolódik. A szakmai tartalom elsősorban Á.Tóth József és Viga Gyula keze munkáját dicséri, de aktívan működött közre Szvoboda László (digitális tartalom), Román Sándor az Experidance cigándi vezetője, vagy éppen Tordy Géza színművész, a helyi néptanító Kántor Mihály szerepében.
 
A projekt ténylegesen 2015. októberében ér véget, akkorra kell a szlovák partnernek is megvalósítania a beruházást! 
 
Az egykori Cigándi Falumúzeum területén megépült egy új korhű kinézetű, alápincézett, enteriőrében modern múzeumi épület, egy többállásos nyitott szín raktárral, megújult a régi falumúzeum (tájház) épülete, bővült a meglévő gazdasági épület, átalakult a táncpajta, őrtorony, gazdasági udvar és kerítés épült térvilágítással. A kiállítóterek gazdagodtak, elkészült a digitális panoptikum, a bodrogközi kisvasút digitális terepasztalon elevenedik meg előttünk. Teret kap a gazdag múltra visszatekintő cigándi néptánc, a kézműves termékek közül a szőttes, de megjelennek Cigánd jeles alakjai, úgy, mint Kántor Mihály, Sőregi Márton és fia János.

Számos érdekességgel és új köntösben várja látogatóit a Bodrogközi Múzeumporta Cigándon.


A projekt összköltsége 1.180.442,16 Euro, ebből a cigándi összköltség: 615.670,96 Euro
A támogatás intenzitása: 95%
A projekt megvalósulási ideje: 2013.07.01-2015.10.30.
HUSK/1101/1.3.1/0244


Forrás: Önkormányzati sajtószolgálat

MTI nonprofit Zrt. 2009  © Minden jog fenntartva.