Magyar Önkormányzatok Szövetsége (MÖSZ)
2016. május 27., péntek 21:49

A Magyar Önkormányzatok Szövetsége és annak Polgármesteri Tagozata, valamint a Civil Közoktatási Platform és a Tanítanék Mozgalom közös nyilatkozata
Alapvető érték az önkormányzatiság, a helyi társadalom, a közösségek önrendelkezési joga.

A kormány közoktatás átalakításával kapcsolatos döntései ezt semmibe veszik.

Elfogadhatatlannak tartjuk, hogy a kormány az önkormányzatok és az iskolahasználó közösségek érdekeit figyelmen kívül hagyva és minden előzetes érdemi konzultáció nélkül államosítja a még önkormányzati működtetésű közel 2800 iskolát is.

A kormány azt állítja, hogy a kettős működtetésű - állami fenntartás, önkormányzati működtetés – rendszer megbukott. Ezzel szemben az a közoktatás irányítási rendszer bizonyult működésképtelennek, amelyet a KLIK kialakításával létrehozott.
(Folyamatosan tisztázatlan feladatmegosztás a működtetésben, a KLIK tudatos alulfinanszírozása, az iskolák éves költségvetésének hiánya…)

Az elmúlt három évben az önkormányzatok az üzemeltetési feladataikat megfelelően ellátták, finanszírozták, ellenben a KLIK által működtetett iskoláknál a szükséges beruházások, fejlesztések elmaradtak, sok esetben még a rezsiszámlákat sem fizették ki.
A tervezett teljes államosítással a települések elveszítenek minden lehetőséget a helyi közoktatási érdekek érvényesítésére és a saját tulajdonukkal való gazdálkodásra.
Ugyanakkor a kormány további, az oktatás működtetését célzó forrásokat von el az önkormányzati költségvetés terhére.

Elvárjuk a kormánytól, hogy:
- tartsa tiszteletben a helyi közösségek önrendelkezési jogát;
- mondjon le a teljes körű államosítás tervéről;
- teremtse meg a jogi lehetőséget arra, hogy az önkormányzatok iskolafenntartó és működtető szerepet vállalhassanak;
- az érintettekkel - önkormányzatokkal, pedagógusokkal, szülőkkel, diákokkal – érdemi partneri együttműködést alakítson ki.
2016. május 27.

Dr. Gémesi György