AJKA VÁROS ÖNKORMÁNYZATA
2019. augusztus 30., péntek 17:09

Ajkát a bányászat tett naggyá
A Bányászati Aknamélyítő Vállalat Bányászati Múzeumban álló kopjafájának a megkoszorúzásával kezdődött a 69. bányásznapi ünnepségsorozat augusztus 30-án. Köszöntőjében Blaskó Sándor, a Padragi Bányász Hagyományőrző Kör elnöke elmondta, a bányák ugyan már bezártak de a hagyományok élnek tovább. Amíg beszélünk róla, él a szakmakultúra. A bányászathoz vidám és tragikus dolgok is kötődnek. Itt, a kopjafánál azokra emlékeznek minden évben, akik nem győzhettek az elemekkel való küzdelemben. Padragkúton a Bányaüzemi emlékműnél gyűltek össze az egykori bányászok és a hagyományőrzők. Karnics Miklós, a Bányász Hagyományőrző Kör tagja elmondta, a szén, a bányászat indította el az egykori kistelepüléseket az élhető várossá válás útján. Az iparágnak meghatározó  szerepe volt abban, hogy az idén Ajka várossá nyilvánításának 60. évfordulóját ünnepelhetjük. A bányászat hazánkban ősidők óta létezik, volt, amikor támogatták, máskor helytelen intézkedésekkel bénították a fejlődését. A bányászok tudták annak veszélyességét, mégis vállalták a munkát a föld alatt, kitéve az elemi erők mindent elsöprő erejének. Ebben a küzdelemben nem volt helye a széthúzásnak, az egymásra utaltság, a bizalom, a szolidaritás és a szakmai tudás garancia volt arra, hogy a természeti erőkkel sikeresen vegyék fel a küzdelmet. Karnics Miklós, aki büszkén vállalja bányász múltját, kiemelte, a  család kenyeréért, az emberibb társadalomért folytatott harcban vállalták a kemény munkát, a szenvedést, olykor a halált is. Van egy mondás, mely szerint amikor a bányász a mélybe száll, magára ölti a halál ingét. Ezt az inget 22 padragi bányásznak nem sikerült levetnie. A padragi bánya legtragikusabb balesetében két kiváló fiatalember vesztette életét az iszapbetörés következtében. A mélyben sokat kellett hajtott háttal dolgozni, mégis egyenes gerincű emberek voltak a szakma képviselői. A bányamunkás a legkeményebb harcosa volt a társadalmi igazságosságnak. A mai értékvesztett világunkban a szegénység, a szolidaritás hiánya, a kivándorlás újra ismerős szavak, mint 80-90 évvel ezelőtt. Az idősek, a nyugdíjasok teher a mai politikai hatalom számára. Már 15 éve, hogy bezárt az utolsó szénbánya Ajkán. A város megtalálta az utat a fejlődéshez a városvezetésnek köszönhetően. A bányászoknak életük egy darabja, lelkük egy része visszavonhatatlanul a föld alatt maradt. Az emlékműnél Ajka város önkormányzata nevében Schwartz Béla polgármester, Pad Ferenc tanácsnok és Dorner László képviselő koszorúzott. Elhelyezte a megemlékezés koszorúját Puskás Károly, a településrész önkormányzati képviselője, valamint az ágazathoz kötődő civil szervezetek, szakszervezetek, hagyományőrző egyesületek tagsága.