AJKA VÁROS ÖNKORMÁNYZATA
2020. szeptember 6., vasárnap 18:01

A bányászok között vált művésszé
A 70. Bányásznap tiszteletére nyitotta meg Baranyai Ferenc ajkai  képzőművész, egykori csingervölgyi vájáriskolás kiállítását Padné Szabó Mária  szeptember 4-én a csingervölgyi közösségi házban. A vendégeket Gerencsér Hilda, a Csingervölgyért Egyesület elnöke köszöntötte. Az alkotó is a civil szervezet tagja. - A bánya szene adta az energiát, de fordítva is gondolkodhatnánk. A bányászok energiája, kitartó munkája, emberfeletti erőfeszítése adta nekünk a szenet - fogalmazta meg  Padné Szabó Mária. - Az itt élők tudják hitelesen bizonyítani, hogy a bánya a bányászoktól lesz az, ami a munkahelyen túl egy speciális, tipikus életmódot és életszemléletet is jelent. Feltétel nélküli bizalmat, segítséget, összefogást jóban és bajban, föld alatt és föld felett egyaránt. A kiállító, Baranyai Ferenc megértette a bányásztársak gondolatát, nyelvezetét, köztük és velük élt, ezért befogadták. A bányászok között vált művésszé is. Rendkívül sokoldalú,  tagja volt a neves bányászkórusnak, a foci- és kézilabdacsapatnak, verset mondott és zenélt a rendezvényeken. Ő maga ma is szeretettel emlékezik a vájáriskolás évekre. - Legénykorom legszebb emlékei fűződnek életemnek ehhez a korszákhoz - válaszolta kérdésünkre az alkotó. - A bentlakásos iskolában megtanultunk alkalmazkodni, egymásért küzdeni, elsajátítottuk az emberséget, a kitartást, a keménységet. Kiváló tanáraink voltak, akik odafigyeltek ránk a bánya mélyén és azon kívül is. Ott lettem ember igazán.