NAGYKÁLLÓ VÁROS ÖNKORMÁNYZATA
2021. július 22., csütörtök 16:38

Hamarosan kezdődik Magyarország legnagyobb hagyományőrző, nomád tábora
Az idei évben július 24. és augusztus 1. között tartják Magyarország legnagyobb hagyományőrző, nomád sátortáborát, a 36. Téka Népművészeti Tábort a Dél-Nyírségben, Nagykálló-Harangodot.

 

A táborozók idén is 17 féle kézműves mesterséget – például agyagozás, beregi keresztszemes hímzés, bőrművesség, csipkeverés, csuhézás, fafaragás, kosárkötés, kovácsmesterség, nemezelés, subrikálás, szövés - próbálhatnak ki, emellett citera- és énekoktatáson is részt vehetnek. A néptánc terén gyakorlattal rendelkezők kalotaszegi, szilágysági, Vág-Garam közi és méhkeréki táncokat tanulhatnak, míg a kezdők nyírségi és mezőségi tánclépéseket sajátíthatnak el, a talpalávalót pedig négy zenekar (Bürkös Zenekar, Bakator Zenekar, Zöldsátor Zenekar, Silvatica Zenekar) játssza.
A rendezvény szervezői az utóbbi években a kézműves mesterségek gyakorlása, a néptánc és népdalismeret bővítése mellett egyéb kísérőprogramokkal is színesítik a táborlakók mozgalmas életét. Így szerveztek már nyírségi lakodalmat, tartottak várást, aratónapot, 30 órás táncházat és építettek játszóteret a Harangodon. Idén a Téka tematikus, páratlan napján, július 28-án a főváros legfontosabb kulturális központjával, a Fonó Budai Zeneházzal közösen FONÓ NAPOT tartanak. Ekkor lép fel a harangodi tánccsűrben Szarvas József Kossuth- és Jászai Mari-díjas színész, érdemes művész, Hideg Anna néni nótafa, aki mesél a régiek hiedelmeiről, az erdélyi paraszti világ már letűnt szokásairól. Kicsiket és nagyokat a Garagulya Gólyalábas Komédiás Kompánia szórakoztatja, akik „félelmetes” magasságból óriásbábokkal és élőzenével kápráztatják el a publikumot, az esti táncház előtt pedig az Erdőfű Zenekar és Balogh Melinda ad koncertet, akik elkötelezett hívei a Kárpát-medencei népzenei hagyományok hiteles előadásának.
Az összművészeti fesztivál megálmodóinak, megszervezőinek annak idején az volt a célja, hogy a nyírségi tájon egy olyan rendezvényt tartsanak, ahová „nem tört be a civilizáció, ahová a városi fiatalság elmenekülhetett a nagyvárosok zaja elől.” A foglalkozásvezetők, kézművesek segítségével terjesszék a magyar népi kultúrát mind zeneileg, mind kézművesség terén, népszerűsítsék a táncház mozgalmat. A szándék pedig állandósult, s így lett a több mint három évtizede működő, Magyarországon egyedülálló hagyományőrző rendezvény találkozási pont zenészeknek, táncosoknak, a népi kultúra iránt érdeklődő közönségnek - határon innen és azon túl. Mert a hazai, többségében évek óta visszajáró táborozók mellett évről évre az Egyesült Államokból, Dél-Amerikából, Kanadából, Franciaországból, Svájcból, Ausztriából, Németországból, Erdélyből és Kárpátaljáról is érkeznek vendégek Nagykálló-Harangodra.

1 csatolt kép teka tanc
Forrás: Önkormányzati sajtószolgálat

MTI nonprofit Zrt. 2009  © Minden jog fenntartva.