Magyar Önkormányzatok Szövetsége (MÖSZ)
2010. április 30., péntek 15:37

Újra tárgyaltak az önkormányzati szövetségek
Hosszú idő után ismét tárgyalóasztalhoz ült a hét országos önkormányzati érdekképviseleti szövetség 2010. április 30-án. A Gödöllőn megtartott tanácskozáson a szövetségek közös nyilatkozatot adtak ki, amelyben tizenkét pontban foglalták össze az önkormányzati rendszer átalakításával kapcsolatos legfontosabb feladatokat és elvárásokat.
A tárgyaláson  Sütő László a Kisvárosi Önkormányzatok Országos Érdekszövetségének elnöke,  dr. Wekler Ferenc, a Községek, Kistelepülések, és Kistérségek Országos Önkormányzati Szövetsége,  Szabó Gellért, a Magyar Faluszövetség, dr. Gémesi György, a Magyar Önkormányzatok Szövetsége, Kósa Lajos, a Megyei Jogú Városok Szövetsége, Ódor Ferenc, a Megyei Önkormányzatok Országos Szövetsége és Molnár Gyula, a Települési Önkormányzatok Országos Szövetsége elnöke vett részt. 

 
A tanácskozást követően Gémesi György a sajtónak elmondta, a múlt év szeptembere óta, amikor is az önkormányzati szövetségek felfüggesztették tevékenységüket a Kormány-Önkormányzatok Egyeztető Fórumában, első alkalommal ültek le tárgyalni, mivel valamennyien fontosnak tartják, hogy a közös nyilatkozatban foglaltak megvalósuljanak a következő időszakban.

 
A közös nyilatkozatot és a 12 pontot Kósa Lajos ismertette. Mint mondta, nagy gondot helyeztek arra hogy az abban megfogalmazottak ne legyenek félreérthetőek. Kitért arra is, hogy a most megfogalmazottak nem csak az állam és az önkormányzatok, hanem többek között a megyei és a települési önkormányzatok közötti kapcsolatokra és feladatokra is vonatkoznak,

 
                                        

 
ORSZÁGOS ÖNKORMÁNYZATI ÉRDEKKÉPVISELETI SZÖVETSÉGEK
KÖZÖS NYILATKOZATA
Gödöllő, 2010. április 30.
                       
Az önkormányzati szövetségek elnökei Gödöllőn találkoztak. Megállapították, hogy az általuk képviselt települések érdekeltek az önkormányzati rendszer átalakításában. Elvárják, hogy a nemzeti együttműködésben a kormány egyenrangú partnerként fogadja el őket. Az átalakítással kapcsolatban az önkormányzatok az alábbi pontokat tartják sarkalatosnak.
 
1. Minden település és megye választhasson önkormányzatot.
2. Újra kell szabályozni az állami és önkormányzati feladatellátást, a hatásköröket és a finanszírozás mértékét.
3. Fontosnak tartjuk az ésszerű és hatékony együttműködésen alapuló önkormányzati társulások fenntartását.
4. Szükségesnek tartjuk az önkormányzatok gazdasági és finanszírozási alapjainak megerősítését, a helyi és központi adórendszer átalakítását.
5. Fontosnak tartjuk a főváros és a kerületek egymáshoz való viszonyának újraszabályozását.
6. Javasoljuk a helyi adók és az illetékek beszedésének újragondolását.
7. Javasoljuk a pályázati rendszer radikális egyszerűsítését.
8. Támogatjuk az országgyűlési képviselői létszám csökkentésével egyidejűleg az önkormányzati képviselő-testületek létszámának differenciált csökkentését.
9. Az önkormányzati rendszerben indokolt a polgármesterek jogállásának megerősítése.
10. El kell érni, hogy főszabályként az önkormányzati választás két országgyűlési választás félidejére essen.
11. A közösségi tulajdonon belül az állami és az önkormányzati vagyon legyen egyenrangú.
12. Kezdeményezzük a rendszeres párbeszédet a kormány és az önkormányzati szövetségek között. Az önkormányzati szövetségek elkötelezettek az érdemi önkormányzati érdekképviselet létében.

 
A nyilatkozatot valamennyi résztvevő elfogadta, azt a helyszínen a sajtó képviselőinek jelenlétében írták alá.
Forrás: Önkormányzati sajtószolgálat

MTI nonprofit Zrt. 2009  © Minden jog fenntartva.