GÖDÖLLŐ VÁROS ÖNKORMÁNYZATA
2010. június 27., vasárnap 18:15

Az önkormányzatok pénzügyi ellenőrzésének jelene és jövője-Dr Sepsey Tamás főigazgató-helyettes, Állami Számvevőszék
Az önkormányzatok ellenőrzése létfeltétel, - szögezte le első mondatában Dr Sepsey Tamás főigazgató-helyettes  úr. Nem pusztán csak a szigorúan vett ellenőrzés a cél, hanem az ebben rejlő lehetőség a hibák feltárása, ezzel a további  jó munka elősegítése.
A Nemzetgazdasági Minisztériumnak is hasznos lenne, ha egy gyakorlott polgármester  dolgozhatna ott, talán könnyebb lenne ma az önkormányzatok helyzete - mondta tréfásan, az előző előadóra célozva ezzel, aki városi polgármesterből lett a Belügyminisztérium önkormányzati államtitkára.
Más pénzügyi szabályozások és ellenőrzések vonatkoznak az önkormányzatokra, ügyelni kell a méretnagyságokra, tudni kell, hogy kinek milyen feladatot lehet adni. Pl. nem várható el a jegyzőtől, hogy pénzügyi végzettsége is legyen.
A belső pénzügyi ellenőrzés, a pénzügyi bizottság célszerűségi, hatékonysági okból is vizsgálódhat, mások szabályszerűségi szempontból is.
Az Állami Számvevőszék és az Önkormányzatok.
A belső ellenőrzésnek jelenleg kizárólag a pénzügyi ellenőrzés a célja, a közpénzek szabályos elköltésének nyomon követése.  Az előző Ász elnök, Dr Kovács Árpád munkássága alatt jött létre az önkormányzatok irányítási- és  gazdasági rendszerének megsegítése.
Az Országgyűlés ellenőrzi az ÁSZ-t, az ÁSZ pedig az önkormányzatokat.
Ez alatt az idő alatt két ellenőrzési ciklus zárult le: 2003 – 2006, és 2007 – 2010, eredménye hamarosan beérik.
Megköszönte az együttmúködést az önkormányzatoknak, hiszen csak közösen képzelhető el az eredményes, jó munka az esetleges hibák kijavítása.
Forráshiány az önkormányzati rendszerben.
Az állami források hiányában az önkormányzatok hiteleket vettek fel és kötvény kibocsátásra kényszerültek. Ezzel eladósodtak, a kötvények visszaváltása újabb nehéz helyzetbe hozza majd őket. Több önkormányzat a megmaradt pénzt nem költötte el, hanem befektette, sokan rosszul jártak, buktak rajta, így az a kis pénz is elveszett, amihez korábban oly nehezen jutottak hozzá.
2008-at pozitív évként értékelte.
Az utóbi időben nagy mértékben megnőtt a formai- és egyéb  hibából visszautasított pályázatok száma. Nem nagyon érthető, hiszen éppen hogy jobbak kellene legyenek a beadott munkák, már látszania kell a több év tapasztalatnak, nem szólva arról, hogy legtöbben már pályázatíró cégekkel dolgoztatnak.
A pályázatok nyilvánosságra hozatalának az önkormányzatok fele nem tesz eleget. Ez pedig kötelező, oda kell figyelni erre.
Az ellenőrzésnek folyamatosnak kell lennie, úgy a belső-, mint a külső ellenőr részéről.
A felelősségek nem adekváltak a polgármester, a jegyző és a képviselőtestület  viszonylatában. Így túl magas a kockázat.

Az Állami Számvevőszékben létszámbővítésre volna szükség, két-három fő egy-egy megyei irodában nem elég, a fizetések is lecsökkentek. Évente két havi bért elvont tőlük az előző kormány.
Javítani kell a belső ellenőrzésen, a pénzügyi ellenőrzési bizottság munkáján.
Forrás: Önkormányzati sajtószolgálat

MTI nonprofit Zrt. 2009  © Minden jog fenntartva.