Települési Önkormányzatok Országos Szövetsége
2009. május 26., kedd 21:49

Szentendrén ülésezett a TÖOSZ elnöksége
A Települési Önkormányzatok Országos Szövetsége – lapzárta után –, május 19-én,  Szentendrén tartotta kibővített elnökségi ülését, ahol többek között megtárgyalták a kormány tervezett ingatlanadó szabályozásáról szóló javaslatot, és állásfoglalást fogadott el. Az ülésen határozat született a vízközművek önkormányzati tulajdonba adásával kapcsolatosan, valamint az M0-ás ügyében. A TÖOSZ elnöksége javaslatot tett az önkormányzati, valamint a szociális és munkaügyi miniszternek a fel nem használt pályázati források átcsoportosítására. Az elnökség döntött az ÖNkormányzat új főszerkesztőjének személyéről és elfogadta a folyóirat új arculatát.Aktív közreműködés a helyi adórendszer átalakításában A TÖOSZ régóta elkötelezett a helyi adók rendszerének átfogó átalakításában, a hatékony, az átlátható és igazságos adóztatás feltételrendszerének megteremtésében. Ezért a jövőben is aktív közreműködőként kíván részt venni a helyi adórendszer komplex átalakításban, főként a stabil, kiszámítható értékalapú ingatlanadó rendszer bevezetési feltételeinek vizsgálatában.  A szövetség alkotmánysértőnek és az önkormányzati alapjogok korlátozásának tekinti a kormányzat helyi adórendszer államosítási törekvéseit. Ennek értelmében tiltakozik, a helyi adók beszedésének az APEH szervezetéhez telepítése, valamint a helyi adóbevételek részleges államosítása ellen. A TÖOSZ fellép a helyi adórendszer tervezett átalakításával szemben, egyeztetést kezdeményez, azon TÖOSZ-tag polgármesterekkel, akik egyben parlamenti képviselők is. Az ily módon kialakított egységes álláspont alapján közösen javasolják az Országgyűlésben a rendszer ésszerű és önkormányzatbarát átalakítását.Vízközművek önkormányzati tulajdonbanA TÖOSZ felkéri a kormányt, hogy döntései meghozatalkor vegye figyelembe azt, hogy az érdekszövetség támogatja a települési önkormányzatok ellátási területén található vízművek önkormányzati tulajdonba adását, lakosságszám-arányosan és térítés nélküli vagyonátadással.MO-ás körgyűrű Az érdekszövetség a megnövekedett forgalomterhelés optimalizálása érdekében fontosnak tartja az MO-ás körgyűrű minél hamarabb történő befejezését, az új 10-es számú főút megépítését, a szentendrei tehermentesítő út, valamint a budakalászi és a pomázi elkerülő út megvalósítását. Ezen álláspontjáról készült határozatát az illetékes miniszternek is eljuttatja.Nőbarát önkormányzati programok A TÖOSZ javasolja az önkormányzati miniszternek és a szociális és munkaügyi miniszternek, hogy a fel nem használt pályázati forrásokból csoportosítsanak át az esélyegyenlőségi programok megvalósítására. Az így keletkező pénzügyi forrást a települési önkormányzatok az esélyegyenlőségi és a nőbarát fejlesztéseik megvalósítására fordíthatnák. A témakörben az igazságügyi és rendészeti miniszter, illetve az önkormányzati miniszter is megkapta a TÖOSZ-határozatot. A javaslat szerint a tárcák vezetői a hatáskörükbe tartozó szakmai rendeletek soron következő módosításakor vegyék figyelembe és emeljék be a vonatkozó rendeletbe a nőbarát parkoló kategóriát. A szövetség véleménye alapján ez nagyban segíti a családok, a gyermekes szülők biztonságosabb parkolásának minél szélesebb körben történő elterjedését.