Önkormányzati sajtószolgálat
MTI - hírügynökség
2024. május 2. csütörtök
Hírek témák szerint

FONYÓD VÁROS ÖNKORMÁNYZATA
2023. augusztus 10., csütörtök 12:51

MEGKEZDŐDIK A CSISZTAI KERÉKPÁRÚT DÉLI SZAKASZÁNAK FEJLESZTÉSE
FONYÓD - BUZSÁK-CSISZTAPUSZTA (CSISZTAFÜRDŐ) KERÉKPÁRÚT FEJLESZTÉS A TOP-3.1.1-16-SO1-2017-00002 PÁLYÁZAT ALAPJÁN - KÜLTERÜLETI (DÉLI SZAKASZ) KERÉKPÁROZHATÓ KÖZÚT FELÚJÍTÁS ÉS ÉPÍTÉS MUNKÁLATAI KEZDŐDNEK MEG. 


A projekt célja egy települési és településközi kerékpáros hálózat kialakítása Fonyód – Buzsák-Csisztapuszta (Csisztafürdő) között. A létesítmény célja elsősorban a foglalkoztatási célú mobilitás elősegítése városon belül és települések között egyaránt. Fonyód jelentős mértékű foglalkoztatási kapacitást biztosít a térségben, továbbá Buzsák-Csisztapuszta (Csisztafürdő), szintén foglalkoztatást biztosító fogadóterülete kerül most közvetlenül összekapcsolásra, a munkaerő áramlása a települések között kétirányú. A létesítmény Fonyódon belül csatlakozik a Balatoni Bringakörúthoz, így a körút mentén található településekhez is közvetlen összeköttetést jelent, emiatt a nyári turisztikai szezonban várhatóan jelentős mértékű kerékpáros turisztikai igényeket is kielégít, valamint szezonhosszabbító hatása is lényeges. A déli szakaszon megvalósuló beruházás költsége nettó 91 948 235,- Ft + ÁFA, amelyet kivitelezőként a Colas Út Zrt. bonyolít le.
Fonyód város fenntartható települési közlekedésfejlesztése program 2016-ban indult a TOP-3.1.1-16 kormányzati támogatási felhívás alapján. Fonyód Város Önkormányzata és a DDRFÜ megbízásából készültek azon pályázati tervek, amely a Fonyód és Buzsák- Csisztapuszta településeket összekötő kerékpárútról és Fonyód településen további kerékpárutak fejlesztéséről szóltak. 2019. évben részletes kerékpárút engedélyezési terveket készültek, részben módosított nyomvonalon, amelyben figyelembe vették az ingatlanhasználatokat, az altalajviszonyokat és a természeti értékeket.
Az M7 feletti felüljárótól északra a fejlesztés a meglévő út felhasználásával már elkészült 2022-ben, és az M7 feletti felüljárótól délre pedig részben a meglévő burkolatlan út fejlesztését, részben attól nyugatra történő nyomvonal kiépítést tűztek ki célul. A meglévő út javításával, a burkolatlan útszakasz fejlesztésével és új útszakasz építésével kerül kialakításra a kerékpáros közlekedési infrastruktúra.

A mostani tervállapot olyan kerékpározható mezőgazdasági közút átépítési és felújítási tervként készült el, amely nyomvonalában a lehető legnagyobb mértékben megtartja a meglévő utat, annak elsősorban megerősítésére és fejlesztésére törekszik, továbbá a „Mezőgazdasági utak tervezése” előírás alapján nyomvonal- korrekciókat tartalmaz az előírt 30 km/h tervezési sebesség kifejthetősége érdekében. A meglévő út – és így a tervezett út is – az M7 autópályától délre eső szakaszán magántelkeket, és nem közlekedési övezetű, mezőgazdasági művelés alatti földrészleteket is érint, emiatt a fejlesztés déli szakasza építési engedély köteles. Az út építésére közlekedési építési engedélyt kellett beszerezni.
Az út tervezett osztálya az e-UT 03.01.13 Mezőgazdasági utak tervezése útügyi műszaki előírás alapján: bekötőút, egy forgalmi sáv, 3,50m burkolt sávszélesség, 1,5 (1,25)m padkaszélesség, tervezési sebesség 30 km/h. A településközi út kategóriájára ajánlott kettő forgalmi sávos út fejlesztésére sajnos ez a támogatási konstrukció nem adott lehetőséget. A kitérők alkalmazásával kiépülő kétirányú út azonban így is nagy előnyére lesz mindkét érintett településnek. Az úgynevezett déli szakasz az autópálya építéshez épített 6-8m széles ideiglenes útalap felhasználásával készítendő.

„A Csisztai kerékpárút megépülése Buzsáknak és Fonyódnak egyaránt fontos.” - szögezte le Hidvégi József Fonyód polgármestere.
„A két település lakóinak több mint harminc éves álma, hogy megépüljön a településeket összekötő, mintegy öt kilométeres kerékpározható útszakasz. Az autópálya megépülésekor volt erre a legnagyobb lehetőség, hiszen akkor egy kilométeres szakasz megépült, amit folytatni kellett volna 2-3 kilométerrel mindkét irányba. Ez akkor sajnos nem történt meg. Útfelújítási pályázatok nem álltak az önkormányzatok rendelkezésére, míg 2016-ban kerékpárút építésére nyílt lehetőség pályázni. Ez az út ez egyben gát is, amely a vízegyensúly megtartását biztosítja a keleti és a nyugati medence között. Eredetileg ennek nyugati oldalán, de külön nyomvonalon terveztük a kerékpárút megépítését, ez azonban a környezetvédelmi hatóság miatt nem valósulhatott meg, csak a jelenlegi nyomvonalon. A kivitelezést szakaszoltuk, most az autópályától délre lévő szakasz megépítése kezdődik meg.”

A déli szakasz a meglévő útalapra, terepszinthez illesztett 3,50m széles útpálya, kétoldali 1,5-1,5m széles padkával valósul meg. A déli szakaszon a régi ideiglenes útalap fejlesztését teherbíró szilárd burkolatúra tervezték meg. Korábban egyrétegű aszfaltozást is kapott az út, amely azonban mára nagyrészt tönkrement. A burkolat maradványait nem kell lemarni, azonban arra kiegyenlítő zúzalék nem készítendő, hanem a kétrétegű tervezett aszfaltburkolatot kell ráépíteni. Az útburkolat mellett 20 cm vastag zúzalék padka épül. Az utak melletti zöldfelületet az építés után helyre fogják állítani tereprendezéssel.
A Mezőgazdasági utak tervezése szabvány szerint a tervezett utat az ún. 10 tonnás egységtengely 50.000 db áthaladására tervezték, ami az „A5” osztályú, legmagasabb mezőgazdasági út kategória. A
10 tonnás tengelyterhelés a legtöbb hazai jármű tengelyterhelését magába foglalja, és a 40 tonna össztömegű járművek tengelyterhelése ennek megfelel.

Elhangzott, hogy az augusztus 20-i ünnepek után elkezdhetik a munkálatokat, a határidő pedig december közepe, addig mindenképpen be szeretnék fejezni azt.
A déli szakasz megépülésével Fonyódról jó minőségű kerékpárúton közvetlenül elérhetővé válik Csisztafürdő, amely a beruházás legfontosabb célkitűzése volt.


1 csatolt dokumentum 1
Vissza

Küldje tovább ismerősének

Nyomtatóbarát változat


Önkormányzati érdekszövetségek hírei
Magyar Polgármesterek XII. Világtalálkozója
2018. június 28., csütörtök 12:56
A Magyar Önkormányzatok Szövetsége    2018. június 29-30-án  Gödöllőn rendezi meg a
 Magya...
TÖOSZ állásfoglalás a 2018. évi központi költségvetésről
2017. május 26., péntek 09:27
A Települési Önkormányzatok Országos Szövetsége (TÖOSZ) kibővített Elnöksége 2017. május 23-ai ül...
Országos önkormányzati szövetségek szolidaritási nyilatkozata
2016. június 8., szerda 19:13
Az Önkormányzatok Nemzeti Együttműködési Tanácsa (ÖNET) önkormányzati oldalát képviselő Elnökök T...
Belügyminisztérium hírei
Közlemény
2010. július 23., péntek 15:49
A belügyminiszter 2010. július 22-ei, a működésképtelen helyi önkormányzatok támogatásáról szóló ...
A megszűnt Önkormányzati Minisztérium archív hírei
Az önkormányzati rendszer átalakításáról, az önkormányzatokat ...
2010. június 28., hétfő 17:02
Az új kormány önkormányzatokat érintő elképzeléseiről esett szó az ETK Önkormányzati Klub legutób...
Kormányzati segítség a zempléni településeknek
2010. május 13., csütörtök 11:29
Dr. Pataki István, az Önkormányzati Minisztérium szakállamtitkára és dr. Hoffmann Imre, az Ország...
RSS  ▪  Impresszum  ▪  Duna Médiaszolgáltató Nonprofit Zrt. © Minden jog fenntartva.